Bursa Hakkında

Bursa Hakkında

BURSA HAKKINDA
Bursa denilince akla o kadar çok şey gelmektedir ki, saymakla bitiremeyiz desek yeridir. Tarihiyle, doğasıyla, kültürüyle, lezzetleriyle, inanç yapılarıyla, manevi önderleriyle, deniziyle, değerli zeytiniyle, eşsiz tatlısı kestane şekeriyle, teleferiği, kayak merkeziyle, kaplıcasıyla ve daha fazlasıyla...

Bursa şehri geçmişte günümüze getirdiği tarihiyle Bitinya Devletinin, Roma İmparatorluğunun ve tabi ki Osmanlı İmparatorluğunun izlerini taşımaktadır. Bursa dolu dolu vakit geçirilecek, gezmesi günler alacak ama bir gün dahi olsa kişiye gezmekten keyif verecek bir şehirdir.

Osmanlı Devleti’nin ilk altı padişahının türbesinin bulunduğu şehir ayrıca beş önemli Osmanlı Külliyesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Bursa bir külliyeler, türbeler ve camiler şehridir. Emir Sultan, Üftade Hazretleri, Süleyman Çelebi, Molla Fenari ve Eşref Rumi gibi büyük zatlara da ev sahipliği yapmaktadır. Bu yönüyle manevi boyutuyla da, ruhaniyetiyle de ön plana çıkan bir hüviyet kazanmaktadır.

Bursa de her şey şehir merkezinde değildir. Burada tarih şehrin dört bir tarafına dağılmıştır. İznik’te, İnegöl’de, Mudanya’da, Tirilye’de, Cumalıkızık’ta, Yenişehir’de ve daha birçok noktada tarih ve kültürün izleri görülmektedir.

Bursa alışveriş için gelenlere de hizmet veren bir şehirdir. Hanlarıyla, çarşılarıyla, tekstil mağazalarıyla ve restoranlarıyla değerli ve gözdedir.

Şifa aramak için kaplıcalarına gelenlerle, Uludağ’ın zirvesinde kışın kayak yapmak yazın bol oksijenini solumak için gelenlerde doludur Bursa.

Bursa daha çok değerlerle ifade edilebilecek eşsiz bir şehirdir. Ve bu şehir her mevsim ziyaretçilerini beklemeye devam etmektedir.
 

 

 

 

Etiketler
Bursa hakkında, Bursa hakkında bilgileri, Bursa, İznik, Mudanya, Tirilye, Cumalıkızık, Uludağ, Emir Sultan, Bursa tarihi, Bursa lezzetleri, Bursa kültürü
.