Yürüyerek Bursa şehir içi günübirlik rota.

Yürüyerek Bursa şehir içi günübirlik rota.
BURSA GEZİ REHBERİ-GÜNÜBİRLİK BURSA ŞEHİR İÇİ YÜRÜYÜŞ ROTASI BÖLÜM 1
Tophane Parkı | Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri | Saat Kulesi | Üftade Türbesi | Okçu Baba Türbesi | Ulu Camii | Koza Han | Orhan Gazi Camii | Kent Müzesi | Bıçak Müzesi
 
Sabah saatlerinde Bursa şehir gezisine başlamanız için en ideal noktalardan biri Tophane Parkı’dır. Buradan kuş bakışı şehri izleyebilir harika fotoğraflar çekebilir ve şehir manzarası eşliğinde çayınızı yudumlayabilirsiniz. Tophane Parkı ayrıca üç önemli tarih yapının da ev sahibi. Park alanı içerisinde Osmanlı Devleti’nin ilk padişahı olan Osman Gazi Türbesi, Osmanlı’nın ikinci padişahı ve Bursa fatihi olan Orhan Gazi Türbesi bulunuyor. Türbelerden ayrı olarak Sultan 2. Abdülhamid döneminde saltanatının 26’ncı yılı anısına dönemin Bursa paşası tarafından yaptırılmış olan saat kulesi de görülebilir. Saat kulesi yanında bulunan toplar ve Bursa’da kullanılan ilk teleferik kabinlerinden biri de burada yer alıyor.
 
Yürüyerek Bursa şehir içi günübirlik rota.
Burada ziyaretinizi bitirdikten sonra şehrin Veli zatlarından olan Hz. Mehmed Muhyiddin Üftade’nin Türbesi’ne doğru yürüyerek ulaşılabilir. (Türbe Tophane Parkı giriş kapısı karşısında bulunan sokak boyunca yürüyerek ulaşılabilecek bir konumda bulunuyor.) Bu ziyaret sonrası tekrar aynı yolda geri gelerek şehir sur kapılarından biri olan saltanat kapıdan aşağıya doğru Bursa Ulucami ve çarşı bölgesine doğru yürüyüş yaparken sağınızda şehir surları ve hemen karşısında bulunan Okçu Baba Türbesi görülebilir.
 
Şehrin çarşı bölgesinde bulunan Bursa Ulucami ayrıca şehir merkezini de teşkil ediyor. Bu noktada Bursa Ulucami, tarihi hanlarımızdan olan Koza Han (İpek ticaretinin yapıldığı han olmasından dolayı ipek kozasından yola çıkılarak bu ismi almış) gezilebilir. Koza Han’ın hemen arka tarafı ise kapalı çarşı ve uzun çarşı bölümünü oluşturuyor. Çarşıyı dolaşabilir ve ardından öğle yemeğinizi çevrede bulunan restoranlarda alabilirsiniz.
 
Öğle yemeği sonrasında aynı alanda bulunan Orhan Gazi Camii gezilebilir. Ve yine aynı alanda yürüme mesafesinde olan Bursa Kent Müzesi rahatlıkla gezilebilecek yerlerden biri. Bursa Kent Müzesi yakınında bulunan Bursa Bıçak Müzesi de görülebilir. Sonrasında şehir merkezi çevresinde dolaşabilir kafelerde vakit geçirebilir ve alışveriş yapabilirsiniz. 
 

Bu rota Bursa gezi rehberi tarafından günübirlik Bursa gezisi yapmayı düşünenler için hazırlanmış bir rota önerisidir. Lütfen seyahatiniz öncesi daha fazla bilgi alarak güncel bilgilere ulaşmaya çalışınız. Hızla değişen dünyamızda bazen bilgilerin güncellenmesi zaman alabiliyor. Yürüyüş yaparken rahat ayakkabılar kullanmayı ve bol su tüketmeyi ihmal etmeyiniz.

Etiketler
Bursa rehberi, Bursa gezi rehberi, Bursa tur rehberi, Bursa şehir rehberi

Bu rota Bursa tur rehberi tarafından günübirlik Bursa gezisi yapmayı düşünenler için hazırlanmış bir rota önerisidir. Lütfen seyahatiniz öncesi daha fazla bilgi alarak güncel bilgilere ulaşmaya çalışınız. Hızla değişen dünyamızda bazen bilgilerin güncellenmesi zaman alabiliyor. Yürüyüş yaparken rahat ayakkabılar kullanmayı ve bol su tüketmeyi ihmal etmeyiniz.