CUMALIKIZIK'I NASIL GEZMELİ?

CUMALIKIZIK'I NASIL GEZMELİ?

CUMALIKIZIK’I NASIL GEZMELİ?

Bursa denilince akla pek çok önemli tarihi ve turistik yer geliyor. Akla gelen bu yerlerden biri de tarihi bir köy olan Cumalıkızık’tır. Tarihi asırlar öncesine kadar giden köyün ilk kuruluş tarihi 13. yüzyıla kadar gidiyor. Köy doğal dokusuyla günümüze kadar ulaşınca, dizi ve filmlere de konu olmuş; vaziyet bu olunca da ünü önce şehre sonra ülkeye sonra da dünyaya yayılmış. Böyle olunca da ziyaretçi sayısı her geçen gün artmış. Günümüzde UNESCO Dünya Miras Listesi’nde olan bu tarihi köyü her yıl yerli ve yabancı on binlerce turist ziyaret ediyor.

CUMALIKIZIK'I NASIL GEZMELİ?

Peki bu köyü nasıl gezmeli? İşte bu yazımızda buna değineceğiz. Böylelikle köye geldiğinizde daha kolay ve rahat bir gezi gerçekleştirebileceğinizi düşünüyoruz.

Köyde üç farklı noktada otoparklar var. İlk köye gelen ana yolun hemen bitişinde bulunuyor. Diğerleri ise köyün asfalt yolu bitip taşlı yollarında ilerledikten kısa bir süre sonra köy okulunun hemen bitiminde yer alıyor. Her üç otopark köy merkezine aynı mesafede bulunuyor. Köy içerisinde araç ile dolaşma imkânı olmadığını belirtelim. Köy içerisine sadece yaşamını halen burada sürdüren ailelerin araçları girebiliyor. Böyle olması da gayet normal aksi taktirde zaten dar olan yollar yaya trafiğine dahi kapanırdı.

CUMALIKIZIK'I NASIL GEZMELİ?

Aracınızı park ettikten sonra köyü keşfetmek için yürüyüş yapmak gerekiyor. Köyün doğal dokusuna uygun olduğu için taşlı yollar halen varlığını koruyor. Asfalt yol yok; bu sebeple yürümek bazen zor olabiliyor. Rahat bir yürüyüş için rahat ayakkabılar kullanmanızı öneriyoruz. 

Köyün ilk meydanı mezarlıkların bitiminde ve oldukça geniş bir alan. Meydanın çevresinde yöresel ürün satan satıcılar ve kahvaltı, gözleme sunan köy evlerinden restoranlar var. Burada mola verebileceğiniz gibi daha yukarılara doğru da ilerleyebilirsiniz. Yukarılara doğru ilerlerken sağlı sollu ara sokaklarda fotoğraflar çekerek çevreyi keşfedebilirsiniz. İlk meydandan yukarıya bir diğer kolay ifadeyle köy camisine doğru ilerlerken sağ ve sol taraftan devam eden birer yol var; bu yolların her ikisi de camiye ulaşıyor. Cumalıkızık köy camisinin tarihi de evler kadar eski. Camiye doğru ilerlerken çevrede kahvaltı veren evleri görmeye devam ediyorsunuz. Buralar da oldukça lezzetli ürünlerle kahvaltı veren yerler bulunuyor. İyi ve keyifli bir kahvaltı için ürünleri görmeyi ve sonra karar vermeyi tercih edebilirsiniz. 

CUMALIKIZIK'I NASIL GEZMELİ?

Köyün hamamı kapalı ama dışarıdan görebilirsiniz. Hamam yıkık vaziyetteyken onarılarak ayağa kaldırıldı. Hamama doğru yürürken bir zamanlar televizyonda merakla izlenen “Kınalı Kar” dizisinin çekildiği tarihi konağı da görebilirsiniz. 

Cumalıkızık’ta en çok duyulan ve merak edilen noktalardan biri de “Cin Aralığı”. Bu ismi almasının nedeni hakkında çeşitli görüşler var. En çok bilineni Yunan işgalinde köyün baskın yemesi ve ancak köylülerin bildiği bu aralığın kullanılarak Uludağ yamaçlarına doğru köylülerin kaçması sonrasında peşlerinde olanların burayı fark edememesi anlatılır. Çünkü onlara göre köy halkı bir anda bir çıkmaz sokakta kaybolmuştur. Cin aralığını görmek için öncelikle bir çıkmaz sokak gibi görünen yeri bulmanız gerekiyor. Burası ise köy camisinin hemen arka tarafında yer alıyor.

CUMALIKIZIK'I NASIL GEZMELİ?

Cin aralığından geçtikten sonra ilerisi artık köylünün bahçesi, bostanı ve yeşil alanlar bulunuyor. Dolayısıyla cin aralığından geçtikten sonra devam eden yolu aşağıya doğru takip ederek yeniden köyün iç kısımlarına geçmek uygun olacaktır. Köy de ayrıca bir de müze bulunuyor. Müze Cumalıkızık Camisi’nin hemen yanında ve açık olduğu taktirde gezmeniz için hiçbir mâni yok. 

CUMALIKIZIK'I NASIL GEZMELİ?

Köy de bulunan evlerden bir örnek gezmek isterseniz eğer caminin arka tarafında cin aralığına doğru giden yolun hemen başında ‘Küpeli Ev’ adında bir ev göreceksiniz. Ufak bir ücret karşılığında burayı gezebilir ve evler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

CUMALIKIZIK'I NASIL GEZMELİ?

Bursa rehberi olarak sizin için kaleme aldığımız Cumalıkızık yazımızın faydalı olmasını temenni ediyoruz. Bu arada unutmadan bir şeyi daha hatırlatmak isteriz: Lütfen Bursa gezinize başlamadan önce ulaşabildiğiniz kanallardan şehir ve çevre hakkında son güncel bilgileri almayı unutmayın. Çünkü hızla değişen ve gelişen dünyanın hızına ayak uydurmak bazen eş zamanlı olarak mümkün olmayabiliyor. Bursa tur rehberi olarak şimdiden iyi gezmeler diliyoruz. Bursa hakkında yazılarımız devam edecek.