KARADENİZ'İN DORUKTAKİ YAYLALARI

KARADENİZ'İN DORUKTAKİ YAYLALARI

KARADENİZ’İN YAYLALARI

Deniz, güneş, kum üçlüsünü artık bir kenara bırakma vakti geldi diyenlerdenseniz; işte size havası, doğası ve lezzetleriyle ülkemizin oksijen deposu Karadeniz. Yayla denilince akla ilk gelen bölgelerimizden olan bu güzel coğrafya da vakit geçirmek, sabahı ve geceyi yaşamak, yeşilliklerde yuvarlanmak, doğanın harikulade manzarasına karşı bir bardak çay yudumlamak gibisi yok.

Karadeniz Bölgesi’ni üçe ayırabiliriz. Batı Karadeniz Bölgesi, Orta Karadeniz Bölgesi ve Doğu Karadeniz Bölgesi. Bu bölgelerin sınırları içerisinde bulunan şehirlerin neredeyse tamamında harika yaylalar var. Bu yaylalardan en çok bilinenler, ilk akla gelenler olduğu gibi gizli kalmış adeta kendini saklamışçasına diğerlerinden uzak duran, doğanın kalbinde yaylalar da var. 

Yaylalara ulaşmak kimi zaman kolay kimi zaman ise oldukça zor. Bu zorluğun en büyük nedeni doğayla baş başa olan yüksek dorukların ulaşım konusunda kolaylıklar sunmuyor olması. Aslında bir yandan da böyle olması oldukça iyi olmuş. Bunun sayesinde belki de bugünlere kadar bozulmayan bir doğa olarak geldi ve yanı şekilde de devam ediyor. 

Bazı yaylalara ulaşım için tamamen asfalt yol imkanı varken kimisinde asfalt, beton, parke ve sonra toprak yol eşlik ediyor. Kimi zaman uçurum kenarında, kimi zaman orman içerisinde ilerliyorsunuz. Bu yolculukların sonunda doruklara ulaşmak gibisi ise yok. Yol birazda tecrübe istiyor. Çünkü yolun durumunu bilmeden bilinmeyen doruklara ulaşmaya çalışmak tehlikeli olabilir. Bu sebeple yaylalara çıkış konusunda tecrübe sahibi yerel olanakları değerlendirmek daha iyi sonuç verebilir. Tabi bu durum her yayla için geçerli olmasa da geçerli olanları da epeyce var. Yani ulaşımı kolay olan yayla var, ulaşımı kolay olmayan yayla var. Durum bu olunca da çıkmadan önce iyi araştırma yapmak gerektiğini hatırlatalım.

KARADENİZ'İN DORUKTAKİ YAYLALARI

AYDER YAYLASI
Karadeniz denilince akla ilk gelen yaylalardan biri olan Ayder Yaylası, yaz - kış demeden her mevsim ziyaretçi çeken yaylalardandır. Özellikle yaz aylarında şehri ziyarete gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin uğrak noktası olan Ayder Yaylası doğası, temiz havası, eşsiz manzarası, doğal yaşam evleri ve yöresel ürünleriyle dikkat çekiyor. Rize ili Çamlıhemşin ilçe sınırlarında bulunan Ayder Yaylası denizden 1350 metre yükseklikte.

KARADENİZ'İN DORUKTAKİ YAYLALARI

ELEVİT YAYLASI
Rize ili Çamlıhemşin ilçe sınırlarında bulunan yaylalardan biri de Elevit Yaylası'dır. Geleneksel Karadeniz konut mimarsinin eşsiz örneklerini görebileceğiniz Elevit Yaylası özellikle yaz aylarında yoğun ziyaretçi almaktadır. En uygun mevsim de yaz aylarıdır.

KARADENİZ'İN DORUKTAKİ YAYLALARI

POKUT YAYLASI
Kardeniz'in en çok duyulan ve en çok bilinen yaylalarının başında gelir. Pokut Yaylası denizden 2023 metre yüksekliktedir. Burası bulut denizi, yayla evleri, kahvaltısı ve harika doğası ile ön plana çıkmaktadır. Pokut Yaylası Rize ili Çamlıhemşin ilçe sınırlarındadır.

KARADENİZ'İN DORUKTAKİ YAYLALARI

SAL YAYLASI
Pokut Yaylası özelliklerine sahip nadide yaylalardan biridir. Pokut ile komşu olan Sal Yaylası yayla yaşamına dair hemen hemen her şeyi bulabileceğiniz yerlerden biri. Muhteşem manzarası ve bozulmamış doğası ile Sal Yaylası ziyaretçilerini bekliyor. Çamlıhemşin'den Zilkale'ye doğru ilerlerken Pokut-Sal tabelasını takip ederek ulaşabilirsiniz.

KARADENİZ'İN DORUKTAKİ YAYLALARI

GİTO YAYLASI
Karadeniz'in çıkması heyecan verici ve yol çıkarken ürperten yaylalarından biri Gito Yaylası. 2070 metre yüksekliğiyle kendinizi bulutların üzerind hissedeceğiniz önemli noktalardan biri. Dik ve virajlı yolları çıkarken insan ürperiyor olsa da acele etmeden yavaş ve dikkatli bir şekilde çıkılabilecek yerdir. Yol üzerinde harika doğayı seyredecek en sonunda ise çevrenin güzelliğinin etkisi altında kalacaksınız. Yaylaya çıkmak için Rize'ye gidilmesi gerektiğini hatırlatalım.

KARADENİZ'İN DORUKTAKİ YAYLALARI

KARASTER YAYLASI
Trabzon ili Çaykara ilçe sınırlarındadır. Bu yaylanın en büyük özelliklerinden biri meşhur Uzungöl'ü kuşbakışı görebileceğiniz enfes manzaraya ev sahipliği yapıyor olması. Ayrıca hava şartlarına göre yapacak olduğunuz kimi yolculuklarda bulut denizini de görebileceğinizi belirtmek isteriz. Bazen bir, bazen iki manzara bir arada yaşanabiliyor. Yaylaya ulaştığınızda doğanın, manzaranın keyfini sürerken kafe olarak hizmet veren yayla evlerinde çaylarınızı yudumlayabilir ve harika bir sütlaç tadabilirsiniz.

 

 

 

NOT
Burada yer alan bilgiler Bursa gezi rehberi, profesyonel ülkesel turist rehberi, Karadeniz gezi rehberi Bilal Çağatay Erentürk tarafından derlenmiştir. Hemen hemen her yıl Karadeniz gezi rehberliği yapan rehberimizin derlemiş olduğu bu bilgiler siz değerli okuyucularımıza ön bilgi olması amacıyla hazırlanmıştır. Geziniz öncesinde hızla değişen dünyada gerekli olan güncel bilgileri ilgili kurum ve kuruluşlardan almayı lütfen unutmayınız.