BURSA MÜZELERİ

BURSA MÜZELERİ

BURSA MÜZELERİ

Bursa'da gezilebilecek müzeler hakkında genel olarak sıralama yapacağımız bu sayfamızın haricinde diğer sayfalarda bu konuda daha ayrıntılı ve özel bilgileride içeren çalışma sonuçlarını bulabileceksiniz. 

Burada özellikle Bursa şehir merkezini meydana getiren ilçelerimizi "Osmangazi İlçesi, Yıldırım İlçesi ve Nilüfer İlçesi" dikkate alarak gezilebilecek müzelerimizi ayrım yapmadan bir liste halinde sıralayacağız. Bu liste ile birlikte Bursa Müzeleri hakkında özet ama genel bir bilgi sahibi olunması amaçlanmaktadır. Başka sayfalarımızda ise bu liste daha özelleştirilerek ve ayrıntılarıyla verilecektir. Ayrıca merkez ilçeler haricindeki diğer ilçelerimizde ki müzeler konusu ise ayrı ve özel olarak sayfalarda yayımlanacaktır.

BURSA MÜZELER LİSTESİ (ŞEHİR MERKEZİ)
Bursa şehir merkezinde yer alan müzelere yer verilmiştir. Faydalı olması temennisiyle...

BURSA MÜZELERİ

BURSA KENT MÜZESİ
Bursa'nın tarihine dair izler bulabileceğiniz bu müzede kentin kültürel geçmişine ve ticari hayatına dair bilgiler bulabileceğiniz gibi Bursa'nın tarihini kronolojik olarak günümüze kadar sunmaktadır. Şehir merkezinde Tayyare Kültür Merkezi karşısında bulunan müze ziyaretçilerini geçmişte harika bir yolculuğa çıkartıyor.

BURSA MÜZELERİ

KARAGÖZ MÜZESİ
Ülkemiz gölge oyunu karakterlerinin başında gelen Karagöz ve Hacivat Bursa'da ünlenmiştir. Yaşandığı varsayılan bir hikayenin geçtiği şehir olan Bursa'da bu iki ölümsüz karakter için yapılmış müze içerisinde ülkemiz başta olmak üzere çeşitli ülkelerden gölge oyunu karakterleri müzede yer buluyor.

BURSA MÜZELERİ

ARKEOLOJİ MÜZESİ
Modern bir anlayış ile dizayn edilmiş olan Bursa Arkeoloj Müzesi, Bursa Reşat Oyal Kültürparkı içerisinde yer alıyor. Müzede milyonlarca yıl öncesine ait fosillerden Bizans devrine kadar uzanan çeşitli eserler sergileniyor.

BURSA MÜZELERİ

BURSA ATATÜRK KÖŞKÜ MÜZESİ
19. yüzyıl özelliklerini yansıtan köşk çatı katı ile birlikte üç katlı olarak inşa edilmiştir. 1895 yılnda inşa edilmiş olan köşk Atatürk'ün Bursa ziyaretlerinde kullandığı yer olmuştur. Günümüze müze olarak değerlendirilen köşk içerisinde Mustafa Kemal Atatürk döneminden kalma eşyalar bulunmaktadır.

BURSA MÜZELERİ

MURADİYE KURAN VE EL YAZMALARI MÜZESİ
Muradiye Medresesi 2018 yılında yapılan restorasyon sonrası müze olarak hizmete açılmıştır. Müze koleksiyonunda hat sanatlarından örnekler; cilt, tezhip, minyatür sanatlarından seçme örnekler ve çeşitli objeler sergilenmektedir.

BURSA MÜZELERİ

1326 BURSA PANORAMA FETİH MÜZESİ
2018 yılında faaliyete geçen Bursa Panorama 1326 Fetih Müzesi tam panoramik bir müze olma özelliği göstermektedir. Müzede 360 derece dairesel bir döngü içerisinde Bursa'nın fetih günü resmedilmiştir.

BURSA MÜZELERİ

TOFAŞ ANADOLU ARABALARI MÜZESİ
Eski bir ipek fabrikasının yeniden inşası ve restorasyonu sonrasında oluşturulmuş bir müzedir. Müze içerisinde günümüz motorlu kara taşıtlarına geçişin süreci tarihi objeler ve eserler eşliğinde anlatılmaktadır. Tofaş fabrikasında ilk üretilen araç, geçmişte araçlar için kullanılan tekerler ve daha fazlası bu müzede.

BURSA MÜZELERİ

ULUUMAY OSMANLI HALK KIYAFETLERİ VE TAKILARI MÜZESİ
Şair Ahmet Paşa Medresesi olarak inşa edilmiş olan yapı günümüze müze olarak hizmet vermektedir. Müze içerisinde Esat Uluumay tarafından uzun yıllar süren bir uğraşı sonucunda toplanmış Osmanlı halk kıyafetleri ve takıları sergilenmektedir.