GÖLYAZI (APOLLONIA)

GÖLYAZI (APOLLONIA)

GÖLYAZI (APOLLONIA)
Bursa - Karacabey karayolu üzerinde güney yönünde ana yoldan yaklaşık beş kilometre mesafede bulunan tarihi bir yerleşim alanıdır. Yerleşim alanı Uluabat Gölü (Apolyont Gölü) içerisinde bulunan bir ada üzerine kurulmuştur. Yerleşim alanında yaşayan halk arttıkça yerleşim alanı genişlemiş ve ana karada da yerleşim alanları kurulmuştur.
 

GÖLYAZI (APOLLONIA)

Antik dönemlerde başlayan yerleşim Roma ve Bizans dönemlerinde de devam ederek daha geniş bir alan yayılmış. Ada yerleşimi günümümzde ana karada bulunan yerleşim alanına bir köprü ile bağlanmıştır. Antik dönemlerde kurulu bulunan diğer Apollon şehirlerinden burayı ayırmak ve belirgin kılmak için "Apollonia ad Rhyndacum" ismi kullanılmıştır. Bu ismin kaynağı olarak mitolojik bir tanrı olan ve şehri koruduğuna inanılan "Apollon" ismi kullanılmıştır. Diğer Apollon ismi taşıyan şehirlerden ayırmak için kullanılan "Apollonia ad Rhyndacum" ismi ise "Kocasu'nun yanındaki Apollon" şehrini ifade etmektedir. Bu isimle şehir diğer şehirlerden ayrılmıştır.

GÖLYAZI (APOLLONIA)

Gölyazı'da Gezilebilecek ve Görülebilecek Yerler
• Şehir Surları
Ada çevresini dolaşırken şehir surlarını görebilirsiniz. Daha geniş bir alana yayılmış olan surları görebilmek için sandallarla göl üzerinde gezintiye çıkabilirsiniz.
• Aziz Panteleimon Kilisesi (Gölyazı Kültür Merkezi)
1904 yılında inşa edilmiş olan kilise mübadele sonrasında terk edilmiş. Harabe haline gelen kilise günümüzde restore edilerek bir kültür merkezi haline getirilmiştir. Otoparktan adaya doğru devam eden yol üzerinde görülebilir.
• Gölyazı Evi
Aziz Panteleimon Kilisesi yanındadır.
• Ağlayan Çınar
Ana kara üzerindedir. Yedi asıra yaklaşan tarihi ile abidevi bir ağaçtır.
• Gölyazı Evleri
Mübadele öncesinde Rum halkın kullandığı kimi evler günümüze ulaşmıştır. Ayrıca Osmanlı yapılarından da örnekler görülmektedir.

GÖLYAZI (APOLLONIA)

• Faik Bey Konağı
Ada'nın en eski yapılarındandır. Günümüzde restoran olarak ve butik otel olarak kullanılmaktadır.
• Zambak Tepe
Şehri tepeden görmek için ideal bir noktadır.
• Uluabat Gölü
Gölyazı Adası'nıda içine alan göldür. Göl üzerinde sandallar ile gezintiye çıkabilir ve diğer adaları uzaktan keşfedebilirsiniiz. Sazlıklar arasından ilerleyerek mevsiminde Nilüfer çiçeklerini görebilirsiniz.
• Tarihi Hamam
Restore edilmiş olan hamam Osmanlı yapısıdır.
• Balıkçılar Mezatı
Gölde avlanan çeşitli balıkların satışının yapıldığı mezatı keşfedebilir ve satışı takip edebilirsiniz.
• Ada Merkezi
Cami yakınınında bulunan çay bahçesinde ve çevresinde vakit geçirebilirsiniz.

GÖLYAZI (APOLLONIA)

Bu sayfa hazırlanırken Bilal Çağatay Erentürk tarafından kaleme alınmış olan "Bursa Gezi Rehberi (Bursa, Cumalıkızık, Mudanya, Tirilye, Gölyazı) kitabından faydalanılmıştır.

Burada yer alan bilgiler Bursa gezi rehberi tarafından ziyaretçilere kolaylık ve bilgi sağlaması için hazırlanmıştır. Lütfen seyahatleriniz öncesinde ilgili kurum veya kuruluşlardan veya profesyonel turist rehberlerinden veya seyahat acentalarından güncel bilgiler almayı ihmal etmeyiniz. Bursa gezi rehberi sayfamızda olabildiğinde güncel bilgiler vermeye çalışıyor olsak da hızla değişen dünya da bazen atladıklarımız olabiliyor.

Bursa tur rehberi olarak sitemizin kaynağını hazırlayan Bursa Tur Rehberi Bilal Çağatay Erentürk'e teşekkür ederiz.

Etiketlerimiz
Bursa gezi rehberi
Bursa tur rehberi
Bursa rehberi
Bursa şehir rehberi
Gezi rehberi
Bursa turist rehberi